🔍
raksti / izaicinājums / Izaicinājuma "Neapēd...

Izaicinājuma "Neapēd zemeslodi 2024" rezultāti

Neapēd zemeslodi 2024 baneris

Šogad rekordliels skaits jeb vairāk kā 13 000 cilvēku janvāri uzsāka ar apņemšanos ēst mazāk dzīvnieku produktu, tos aizstājot ar augu produktiem izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” ietvaros. Ik gadu vairums dalībnieku izaicinājumu uzsāk pirmo reizi, bet daļai janvāris kā zemeslodes saudzēšanas mēnesis ir kļuvis par tradīciju!

Izaicinājums ir pielāgots cilvēkiem ar dažādiem uztura paradumiem – dalībnieki varēja izvēlēties vienu no trim līmeņiem, un mēneša garumā savos e-pastos saņēma gardas receptes, interesantus faktus, kā arī noderīgus padomus dabai draudzīgāka uztura ieviešanai ikdienā. Izaicinājuma rezultāti aprēķināti, balstoties uz dalībnieku atbildēm pieteikšanās formā, aptaujā uzreiz pēc izaicinājuma un augusta aptaujā aptuveni pusgadu pēc izaicinājuma.

Dalība izaicinājumā “Neapēd zemeslodi” – iemesls lepoties un iedvesma dzīvot dabai draudzīgāk arī turpmāk!

Aptaujas dalībnieki izaicinājumu raksturo kā nozīmīgu iedvesmas avotu izmēģināt ko jaunu virtuvē un pārskatīt savus uztura paradumus, ēdot veselīgāk, dabai un dzīvniekiem draudzīgāk, kas ļauj pievērst uzmanību gan savai veselībai, gan vides problēmām. “Neapēd zemeslodi” ir piedzīvojums, kas padara ēst gatavošanu aizraujošāku un piešķir ikdienas pārtikas izvēlēm dziļāku jēgu. To apliecina arī izaicinājuma rezultāti – pateicoties izmaiņām uzturā, izaicinājuma dalībnieki var lepoties ar patiesi nozīmīgu ietekmi:

Fleksitārisms – gaļa uzturā pāris reizes nedēļā vai retāk

Dzīvnieku produktu patēriņu visā pasaulē samazina arvien vairāk cilvēku. Piemēram, Rietumeiropā, kā liecina “Good Food Institute” pētījuma dati, vairāk nekā 50% iedzīvotāju pēdējo gadu laikā ir sākuši ēst mazāk gaļas. Pēc SKDS datiem, Latvijā to dara vai vēlas darīt teju trešdaļa iedzīvotāju, savukārt jauniešu vidū – gandrīz puse. Arī izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” dalībnieki iekļaujas šajās tendencēs, pēc janvāra lielākoties pieņemot fleksitāriešiem raksturīgus uztura paradumus jeb gaļu uzturā lietojot pāris reizes nedēļā vai retāk.

Uzturs pirms un pēc izaicinājuma

Pozitīvas izmaiņas veselībā

Izaicinājuma dalībnieku minētie veselības ieguvumi iet roku rokā ar pasaules vadošo veselības organizāciju un uztura speciālistu viedokli – dzīvnieku produktu aizstāšana ar augu valsts produktiem veicina dažādus veselības ieguvumus. Aptaujas rezultātos kā izteiktākie īstermiņa ieguvumi atzīmēti: viegluma sajūta, labāka pašsajūta, vairāk enerģijas, liekā svara kritums un ādas uzlabojumi. Pozitīvas izmaiņas ķermenī novērojuši gandrīz divas trešdaļas aptaujas dalībnieku.

Vai izaicinājuma laikā pamanīji kādas fiziskas izmaiņas ķermenī?

Samazināt gaļas patēriņu ir viegli

Izaicinājuma dalībniekiem ir iespēja izvēlēties vienu no trīs līmeņiem. Ēst vegāniski apņēmās 16% dalībnieku, veģetāri – 24%, savukārt samazināt gaļas patēriņu, ēdot veģetāri trīs reizes nedēļā – 60%. Dažādie līmeņi sniedz iespēju izvēlēties sev vispiemērotāko izaicinājumu, un rezultāti liecina, ka tas palīdz veiksmīgi pieturēties pie apņemšanās.

Pēc izaicinājuma dalībnieku domām, pieturēties pie izvēlētā līmeņa bija viegli, jo vidēji trīs no četriem aptaujas dalībniekiem atzīmēja, ka izaicinājums grūtības nesagādāja. Tātad dzīvnieku valsts produktus aizstāt ar augu alternatīvām pa spēkam ir teju katram!

Vai Tev bija viegli pieturēties pie izvēlētā līmeņa?

Arī līdzcilvēku atbalsts ir ļoti svarīgs

Balstoties uz ikgadējām “Neapēd zemeslodi” aptaujām, apkārtējie kļūst arvien saprotošāki un atvērtāki uztura izmaiņām par labu augu produktiem. Vien piecu gadu laikā vērojama pozitīva tendence sabiedrības uztverē. Ja 2020. gadā 34% izaicinājuma dalībnieku kā lielāko sarežģījumu uzsvēra “izvēles skaidrošanu apkārtējiem”, tad šogad to kā apgrūtinājumu atzīmēja vien 4,8%.

Dalībnieku pieredzes stāsti un komentāri

Izaicinājumam var pieteikties šeit!

*Rezultāti iegūti, balstoties uz “ProVeg International” aprēķiniem un izaicinājuma dalībnieku sniegtajiem uztura datiem.