🔍
raksti / vide un klimats / Vai sojas produkti ir dabai...

Vai sojas produkti ir dabai draudzīgi?

Augu valsts maltīte ar tofu

Runājot par augos balstītu uzturu, visbiežāk apspriestā pupiņa ir soja. Un ne velti – tās produkti ir vieni no efektīvākajiem augu olbaltumvielu jeb proteīna avotiem. Par šo vairāk lasi rakstā par augu valsts proteīnu. Ja tādi ēdieni kā tofu, edamame pupiņas vai tempe Tavā ēdienkartē ir jaunums, ir vērtīgi iepazīties ar pāris faktiem par to ietekmi uz vidi.

Iekļaut ēdienkartē vairāk augu valsts produktu nenoliedzami ir ilgtspējīgs risinājums, kā paša spēkiem samazināt savu ekoloģisko pēdu. Taču ir sastopams arī uzskats, ka tieši sojas produkti nav draudzīgi videi. Vai tā patiešām ir? Izrādās, tas atkarīgs no tā, kas tos ēd... Pretstatā “neredzamajai sojai” gaļā, piena produktos un olās, augu valsts uzturā lietotās sojas ietekme uz vidi ir minimāla.

Lai uzlabotu klimata situāciju, zinātnieki aicina pievērsties augu uzturam, kā pamatā galvenokārt būtu pākšaugi, tai skaitā soja. Uzskats, ka vegāniski sojas produkti kaitē dabai un veicina lietus mežu izciršanu (vai vismaz dala vainu ar industriālo lopkopību), ir nepamatoti pastāvējis gadiem. Lielākā daļa Amazones lietus mežu tiek izcirsta lopkopības vajadzībām, taču ievērojamas platības tiek atvēlētas arī sojas audzēšanai. Ir būtiski apzināties, ka patiesais iemesls sojas pupiņu audzēšanai tik plašās teritorijās ir dzīvnieku valsts produktu ražošana.

Nepieciešams pievērst uzmanību veidiem, kā soja nonāk mūsu šķīvjos – vai nu to vispirms apēd lopkopībā izmantotie dzīvnieki, vai tā uzreiz tiek pārstrādāta pārtikas produktos. Lopkopības industrija vistu, cūku un pat zivju barībā izmanto ap 80% no visā pasaulē, tai skaitā Amazonē, izaudzētās sojas. Otru lielāko grupu sojas patēriņā veido degvielas un rūpniecības nozares, savukārt sojas pārtikas produktu ražošanai izlieto vien 6% no iegūtās ražas. Tas jau pašā saknē ir neefektīvs process, kas samazina sojas uzturvielu pieejamību cilvēku pārtikā un rada vajadzību pēc lielāka sojas apjoma ražošanas, nekā citādi būtu nepieciešams. Ņemot vērā ekspertu brīdinājumus, ka pasaulē lielākais lietus mežs ir uz iznīcības robežas, ir pienācis laiks kliedēt mītus: industriālajā lopkopībā lietoto sojas produktu ietekme uz vidi daudzkārt pārsniedz vegānisko sojas produktu ietekmi, un to ekoloģiskās pēdas nospiedumi ir krasi atšķirīgi.

Turklāt sojas pupiņu raža satur 5 - 15 reizes lielāku olbaltumvielu daudzumu uz vienu akru nekā gaļas un piena produkti. Līdz ar to var droši apgalvot, ka soja ir izcils olbaltumvielu avots tad, kad tā uzturā tiek lietota tiešā veidā, nevis uzņemta ar dzīvnieku produktu starpniecību.

Nākamreiz, kad izmēģināsi jaunu tofu recepti vai pievienosi sojas pienu kafijai, vari nešaubīties - tā ir dabai draudzīgāka izvēle. Piedaloties “Neapēd Zemeslodi” izaicinājumā, varēsi iepazīties ar daudz dažādiem veidiem, kā šo vērtīgo proteīna avotu pagatavot patiesi garšīgi. Aplūko arī rakstu par sojas produktu ietekmi uz veselību un vērtīgiem padomiem virtuvē!