🔍
raksti / uzturs un veselība / Vai sojas produkti ir...

Vai sojas produkti ir veselīgi?

Augu valsts maltīte ar tofu

Augu valsts produkti ir patiesi lieliski – tajos sastopamas būtībā visas organismam nepieciešamās uzturvielas, vitamīni un minerālvielas. Tomēr nereti sabiedrībā valda satraukums par olbaltumvielu jeb proteīna daudzumu augos, jo tās ir vienas no svarīgākajām uzturvielām ķermeņa šūnu atjaunošanai un attīstībai. Šajā rakstā iepazīsimies ar faktiem par sojas produktu priekšrocībām un ietekmi uz veselību!

Medicīnas centrs “Cleveland Clinic” norāda, ka soja ir bagātīgs B vitamīna, šķiedrvielu, kālija, magnija un augstas kvalitātes olbaltumvielu avots. Olbaltumvielas, kas uzņemtas lietojot sojas produktus, satur visas deviņas neaizvietojamās aminoskābes, kuras organisms nespēj ražot pats. Līdz ar to ir svarīgi ēdienkartē iekļaut tādus produktus kā tofu, edamame pupiņas un tempi, lai veicinātu visu dzīvo ķermeņa šūnu attīstību un atjaunošanos. Vairums šo produktu satur arī daudz kalcija, kas ir būtisks spēcīgiem un veseliem kauliem, kā arī dzelzi, kas palīdz veidot hemoglobīnu – vielu sarkanajos asinsķermenīšos, kas piegādā skābekli no plaušām uz pārējām ķermeņa daļām.

Arī pasaulē lielākā uztura speciālistu organizācija "Academy of Nutrition and Dietetics" atbalsta sojas kā veselīga produkta iekļaušanu uzturā. Tā satur vairāk šķiedrvielu un mazāk piesātināto taukskābju nekā dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu avoti. Šie divi faktori ir sirdij veselīga uztura pamats.

Vērts pieminēt, ka sojas sastāvā atrodamami fitoestrogēni (augu estrogēni), kas pēc funkcijas ir līdzīgi cilvēka estrogēnam, bet ar daudz vājāku iedarbību. Šis fakts sabiedrībā ir radījis šaubas par sojas produktu ietekmi uz cilvēka hormoniem. Protams, apēdot 12 porcijas sojas produktu dienā (tas būtu aptuveni 3 l sojas piena vai 1,5 kg tofu), var rasties hormonu disbalanss. Tomēr lietojot šos produktus saprātīgā apjomā, to fitoestrogēni var mazināt kā krūts, tā prostatas vēža risku, uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs un sniegt virkni citu priekšrocību.

Protams, cilvēka ķermenis būs vispateicīgākais, ja veikalā izvēlēsies bioloģiski audzētas sojas produktus. Pievēršot uzmanību etiķetēm, produktu sastāvam, marķējumiem (BIO, bez ĢMO u.c.) un izcelsmes vietai, Tu praktizēsi atbildīgu iepirkšanos un rūpes par to, kas nonāk organismā. Lieliskas ziņas - ASV Lauksaimniecības departaments (U.S. Department of Agriculture) ir aizliedzis organisku sojas pārtikas produktu ģenētisku modificēšanu un sintētisku pesticīdu izmantošanu sojas audzēšanas procesā. Eiropas Savienībā ģenētiski modificētu soju cilvēku patēriņam lielākoties neizmanto. Visi ES tirgotie produkti, kas satur ĢMO, ir attiecīgi jāmarķē. Ja uz iepakojuma nav norādīts, ka produkts satur ĢMO, nav pamata satraukumam. Starp citu, lielākā daļa ĢMO sojas Eiropā un arī Latvijā nonāk lopkopības dzīvnieku vēderos. Tieši dzīvnieki ir lielākie ĢMO patērētāji. Diemžēl produkti no dzīvniekiem, kas baroti ar ĢMO, nav īpaši jāmarķē.

Kā sojas produktus pagatavot garšīgi?

Papildu tam, ka sojas produkti ir izcils olbaltumvielu avots, tos ir pavisam viegli iekļaut savā ēdienkartē. Brokastīs vien ir iespējami neskaitāmi veidi šī proteīna uzņemšanai - sojas jogurts pie brokastu pārslām, piens pie rīta kafijas, tofu “omlete” vai “biezpiena sieriņa” alternatīva. Tas viss ir iespējams! Tofu ir viens no daudzveidīgākajiem augu produktiem, ko atklāt vari ne tikai gatavojot ēdienus pašam, bet arī dodoties iepirkties un ieturot maltīti ārpus mājas. Un pats labākais – tofu ir iespējams pagatavot arī mājas apstākļos. Pašmāju ražojums “OG tofu” tam ir lielisks piemērs!

Iesākumā noteikti vērts izpētīt mīļākā pārtikas veikala piedāvājumu. Nu jau teju katrā veikalā ir pieejams sojas piens vai sojas granulas, kas pavisam vienkārši var nonākt Tavā maltīšu apritē. Lūk trīs veikalos visbiežāk sastopamie sojas produkti un to izmantošanas, pagatavošanas idejas:

  1. Sojas piens – tam ir neitrāla garša, tādēļ tas ir lielisks govs piena aizstājējs visdažādākajos veidos. Pievieno sojas pienu iecienītākajām brokastu pārslām, rīta kafijai vai auzu pārslu putrai.
  2. Tofu – viens no ātrākajiem un vieglākajiem veidiem, kā iepazīties ar tofu, ir pagatavot to ar wok nūdelēm un dārzeņiem. Ja vēlies sevi izaicināt un kārtīgi pārsteigt garšas kārpiņas, noteikti pagatavo arī kādu desertu - šeit recepte šokolādes “siera” kūkai.
  3. Sojas granulas vai gabaliņi – mazās granulas ir lieliska maltās gaļas alternatīva. Savukārt no lielākajiem gabaliņiem vari pagatavot izcilu sojšliku.

Sojas produkti ir ne tikai uzturvielām bagāti un veselīgi, bet arī daudzveidīgi izmantojami ēdienkartē. Tie piedāvā neierobežotas iespējas gan vienkāršām, gan izsmalcinātām receptēm, ļaujot ēst garšīgi un atbildīgi. Iekļaujot tos ikdienas uzturā, Tu veic pozitīvu soli gan savai veselībai, gan videi!